Kiedy i jaki kołnierz szyjny?

Okresowe usztywnienie odcinka szyjnego kręgosłupa stosowane jest w różnych sytuacjach. Wśród nich należy wymienić choćby choroby zwyrodnieniowe odcinka szyjnego, przebyte urazy, przeprowadzone operacje oraz w rehabilitacji. Do usztywnienia odcinka szyjnego kręgosłupa stosuje się rożnego rodzaju ortezy szyjne.


Orteza szyjna - co to takiego?


Kołnierz ortopedyczny z Orteo, zwany też ortezą szyjną składa się z dwóch warstw, dzięki czemu zapewnia odpowiednią stabilizację odcinka szyjnego kręgosłupa pozostając zarazem dość komfortowy dla jego użytkownika. Zewnętrzna warstwa kołnierza jest więc twarda i odpowiednio sztywna, a wewnętrzna warstwa z kolei miękka i przyjemna w dotyku. Kołnierz szyjny należy właściwie dopasować do swoich potrzeb - kształtów i wymiarów.


Rodzaje kołnierzy i ich zastosowanie


Wyróżnia się cztery rodzaje kołnierzy ortopedycznych:

- kołnierze jednoczęściowe (ratownicze) - używane w rehabilitacji, leczeniu oraz transporcie chorych; mają uniwersalne rozwiązania pozwalające dostosować do rożnych osób (dorosłych i dzieci);

- kołnierze dwuczęściowe - stosowane po urazach (skręceniu, złamaniu) odcinka szyjnego kręgosłupa oraz po operacjach;

- kołnierze miękkie - pomocne przy zmianach zwyrodnieniowych i reumatycznych odcinka szyjnego, nerwobólach;

kołnierze sztywne (z podbródkiem lub bez) - używane w zmianach zwyrodnieniowych odcinka szyjnego czy leczeniu schorzeń mięśni szyi.

Tags: