Lekarz rodzinny, czyli pomoc pierwszego kontaktu

Lekarz rodzinny jest nazywany również lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarzem pierwszego kontaktu. Lekarze POZ mogą mieć następujące specjalizacje:
- medycyna rodzinna,
- medycyna ogólna,
- internista,
- pediatra.


Zadania lekarza rodzinnego


Lekarz rodzinny decyduje o pierwszych krokach leczenia, o jego sposobach i ewentualnym skierowaniu do szpitala lub specjalisty, jeśli zachodzi taka potrzeba. Dodatkowo wnioskuje o wysłanie pacjenta na leczenie uzdrowiskowe, przyznanie przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych. Ma również za zadanie promować zdrowie i profilaktykę. Lekarz rodzinny kontroluje również szczepienia dzieci i młodzieży. 


Liczne obowiązki


Wybór dobrego lekarza rodzinnego jest bardzo ważny. To do niego należy decyzja o postępowaniu w chorobie. Jego obowiązki to:
- wysoka jakość świadczeń,
- udzielanie porady lekarskiej zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną,
- prowadzenie dokumentacji medycznej,
- wystawia skierowania na konsultacje ze specjalistami.


Lekarz rodziny, a internista


Z lekarzem rodzinnym w Białymstoku często mylony jest internista, ponieważ to do niego wiele osób udaje się w przypadku pierwszych dolegliwości. Są to jednak dwie różne specjalizacje. Lekarz rodzinny może diagnozować w zakresie ginekologii, pediatrii, interny i chirurgii małej. Dbanie o zdrowie jest ważne. Warto dokładnie przemyśleć wybór swojego lekarza POZ.
Tags: