Rodzaje bieżni - czym się różnią?

Każdy zapalony biegacz zna uczucie frustracji, gdy pogoda za oknem nie zachęca do wyjścia na zewnątrz, a trening jest niemal niemożliwy. Bieganie uzależnia, trudno więc dziwić się tym emocjom. Rozwiązaniem może być kupno bieżni treningowej, które zastąpi szlaki w terenie podczas mniej łaskawych sezonów.


Jakie rodzaje bieżni są dostępne w sklepach?


Bieżnie różnią się mechanizmem zasilania. Można zdecydować się na magnetyczną lub elektryczną. Trening na obu jej odmianach może być tak samo efektywny, jednak warto wiedzieć, co je różni i na co zwrócić uwagę.


Bieżnia magnetyczna


Magnetyczna bieżnia treningowa nie potrzebuje prądu. Tym, co ją napędza, jest siła mięśni biegnącego. Należy odpowiednio ruszyć i utrzymać tempo, żeby taśma bieżni obracała się z odpowiednią werwą, co może być dość trudne i wymagać sporego wysiłku. Niestety, brak tutaj wspomagania, które zapewnia początkującemu biegaczowi drugi typ bieżni.


Bieżnia elektryczna


Bieżnie elektryczne są zasilane prądem, więc można łatwo dostosować tempo do własnego biegu. Działa to w pewnym stopniu motywująco w chwili, gdy biegnący opada z sił - podłoże wciąż się porusza, więc trzeba dalej biec. Wprawdzie bieżnia elektryczna jest droższa, ale warto wybrać ją na początek przygody z bieganiem.
Tags: