Gorset ortopedyczny - Zastosowania

Gorset ortopedyczny stosowany jest do unieruchomienia, a przez to także do korekcji wad kręgosłupa. Jego użycie zalecane jest  przy takich schorzeniach jak skolioza, lordoza i kifoza. Może być również stosowany profilaktycznie, zapobiegając występowaniu tych chorób, szczególnie u dzieci. Bywa niezbędny podczas rehabilitacji po wypadkach i przy leczeniu złamań oraz pęknięć. Jego działanie polega na poprawnym rozkładzie sił, odpowiednim ustawieniu kręgów w odpowiedni sposób, a także przywróceniu właściwej struktury mięśniowej i ogólnej stabilizacji kręgosłupa.

Jaki gorset ortopedyczny wybrać?

Wybór odpowiedniego pasu ortopedycznego uzależniony jest od celu w jakim będzie noszony. W przypadku wystąpienia małych, stosunkowo niegroźnych zmian lub w przypadku profilaktyki np. u dzieci wystarczyć powinien zwykły gorset kupiony w sklepie Mega Medic, można je dostać w różnych rozmiarach, w dodatku często wyposażone są w mechanizmy umożliwiające dodatkową regulację, więc można dopasować je do siebie. Jednak jeżeli wada kręgosłupa jest już w poważniejszym stadium lub pacjent jest w trakcie leczenie powypadkowego bądź rehabilitacji pooperacyjnej należy udać się z pytaniem o dobór odpowiedniego aparatu do lekarza specjalisty. Może okazać się, że w danym przypadku wymagane będzie wykorzystanie gorsetu szytego na miarę, tak by był on idealnie dopasowany do indywidualnych potrzeb użytkownika. 

Jak zacząć go używać?

Najważniejsze jest, że pasu ortopedycznego nie należy nosić od razu cały czas. Na samym początku trzeba w odpowiedni sposób przyzwyczaić do niego ciało. Zaleca się przez pierwsze kilka dni nosić gorset jedynie 6 godzin w ciągu dnia (w trzech seriach po dwie godziny), później należy zwiększyć tę liczbę do 10 godzin, następnie po paru dniach nosić go 16 godzin, jeszcze później 22, oczywiście zawsze z zachowaniem serii. Dobrze jednak zawsze przed rozpoczęciem leczenia skontaktować się z lekarzem i zapytać go poradę.

Tags: