Kiedy stosuje się pończochy przeciwżylakowe?

Pończochy uciskowe służą do zapobiegania niewydolności żylnej kończyn dolnych oraz hamowania jej rozwoju. Są również pomocne przy powstrzymywaniu zakrzepicy żylnej - www.megamedic.pl/pl/c/Ponczochy-przeciwzylakowe/155.


Czym jest niewydolność żylna kończyn dolnych?

Niewydolność żylna kończyn dolnych powstaje na skutek nieprawidłowego działania zastawek żylnych, przez co krew się cofa. Objawy wynikają z zastoju krążenia żylnego kończyn dolnych. Przyczyną niewydolności żylnej kończyn dolnych może być również zakrzepica żylna.


Czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia niewydolności żylnej kończyn dolnych

Powstawaniu tego zespołu chorobowego sprzyja przede wszystkim zaawansowany wiek oraz siedzący tryb życia. Istotna jest również dieta, która nie powinna zawierać zbyt dużej ilości soli oraz produktów o wysokim stopniu przetworzenia. Nie mniej ważne są geny, brak regularnej aktywności fizycznej (chociażby spacerów), a także długotrwałe stanie i siedzenie w jednej pozycji. Kobiety ciężarne często zaczynają cierpieć na to schorzenie.


Stopnie kompresji pończoch przeciwżylakowych

Najsłabsze z produktów uciskowych nawet nie mają określonego stopnia kompresji, a siła ich ucisku wynosi 8-14mm Hg. Stosowane są one profilaktycznie. I stopień kompresji to siła ucisku 15-24 mm Hg. Z kolei siła II stopnia kompresji wynosi 25-34 mm Hg. W przypadku III stopnia kompresji jest to 35-44 mm Hg, a powyżej 44 mm Hg znajdziemy pończochy uciskowe o IV stopniu kompresji.


Jak odpowiednio dobrać pończochy przeciwżylakowe?

Najlepiej, gdy stopień kompresji pończoch przeciwżylakowych wybiera lekarz. Mimo tego warto orientować się, który produkt przeznaczony jest dla kogo.

Pończochy przeciwżylakowe I stopnia przeznaczone są dla osób, u których wystąpiły już niewielkie pajączki i żylaki. Te osoby cierpią z powodu wiecznie opuchniętych nóg. Te o II stopniu kompresji używane są przez osoby z dużymi żylakami. III stopień stosowany jest już przy zaawansowanej niewydolności żylnej kończyn dolnych, a pończochy o IV stopniu kompresji używane są w przypadku ciężkich obrzęków limfatycznych,
Tags: