Skuteczna walka z przepukliną

Do powstania przepukliny dochodzi w momencie, kiedy organy wewnętrzne człowieka naturalnie znajdujące się w jamie brzusznej nagle ulegają przemieszczeniu i wychodzą poza obręb brzucha. Do takiej sytuacji może doprowadzić między innymi nadmierny wysiłek fizyczny. Przepuklina jest bardzo niebezpieczna, może bowiem dojść do uszkodzenia jelit. Jak sobie radzić z tą dolegliwością?

Operacja czy pas stabilizujący?

Często skutecznym rozwiązaniem w takim przypadku jest zabieg operacyjny, jednak nie zawsze może on zostać wykonany. Przeciwwskazaniem mogą być inne dolegliwości chorobowe. Zabiegu usunięcia przepukliny nie wykonuje się także u osób, które ukończyły osiemdziesiąty rok życia. Jeżeli zabieg medyczny z jakichś względów nie może być wykonany, wówczas lekarz może zalecić pacjentowi korzystanie z pasa przepuklinowego.

Asekuracja mięśni brzucha

Pas przepuklinowy używany jest jako alternatywa dla zabiegu operacyjnego, a także jako pomoc w rehabilitacji po takim zabiegu. Regularnie stosując taki pas można o wiele zmniejszyć ryzyko wystąpienia przepukliny pooperacyjnej. Wzmacnia on mięśnie brzucha, które wykorzystywane są między innymi podczas kaszlu, a nawet śmiechu. W zależności od rodzaju schorzenia stosuje się różne pasy przepuklinowe. Decyzję o doborze odpowiedniego sprzętu powinien podjąć doświadczony lekarz. Możliwe jest uzyskanie dofinansowania na zakup specjalistycznego sprzętu medycznego.

Tags: