Jak sobie pomóc przy wielogodzinnej pracy za biurkiem

Coraz więcej wykonywanych zawodów związanych jest z pracą przed komputerem, za biurkiem, w pozycji siedzącej. Pozycja ta nie jest zbyt dobra dla ludzkiego organizmu. Wielogodzinne przebywanie w pozycji siedzącej nie tylko powoduje problemy z krążeniem ale bardzo często prowadzi do bólów kręgosłupa, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym.

Jak sobie pomóc?


Dziś zwraca się już bardzo dużą uwagę do tak zwanej ergonomii stanowiska pracy. Jeżeli pracownik większość dnia spędza w pozycji siedzącej powinien otrzymać regulowane, obrotowe krzesło, by móc dostosować stanowisko pracy do swoich atrybutów fizycznych.

Oprócz tego można jeszcze spróbować zastosować dodatkowy elementy spotykane na salach rehabilitacyjnych, jak na przykład dysk sensoryczny. Jest to specjalna poduszka wykonana z tworzywa sztucznego, wypełniona powietrzem, którego ilość można regulować według własnych preferencji. Dyski sensoryczne z powodzeniem zastępują piłki rehabilitacyjne stosowane do siedzenia dynamicznego, a do tego, dzięki umieszczeniu ich na stabilnej podstawie (krześle lub fotelu), są bardziej bezpieczne od piłek. Alternatywnie taki dysk można też zastosować by uśmierzyć ból stóp, przy całodziennym noszeniu niewygodnych butów.

Jakie zalety ma siedzenie dynamiczne?


Podczas siedzenia na dysku sensomotorycznym, mięśnie pleców oraz kręgosłup są nieustannie mobilizowane do ruchu. Dodatkowo takie ćwiczenie wymusza prawidłową postawę ciała, co stanowi olbrzymią ulgę dla kręgosłupa zmuszanego do wielogodzinnego siedzenia.

Tags: